«Հայաստանյան ՔՀԿ-ները ճգնաժամային պայմաններում» հետազոտությունն իրականացվել է ՍՈՑԻԵՍ փորձագիտական կենտրոնի կողմից, ԴԱՏԱ գործընկերների հետ համագործակցությամբ, «ԴԱՏԱ. տվյալներ հաշվետու և թափանցիկ գործունեության համար» ծրագրի շրջանակներում, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսական աջակցությամբ: Հետազոտության դաշտային աշխատանքներն իրականացվել են 2020 թ․ հուլիս-օգոստոս և դեկտեմբեր ամիսներին։
Հետազոտության նպատակն է վերհանել հայաստանյան ՔՀԿ-ների գործունեության հիմնախնդիրները ճգնաժամային պայմաններում, այդ թվում՝ ՔՀԿ գործունեության և Հայաստանում ջատագովության գործընթացների կրած ազդեցությունները առողջապահական և ռազմաքաղաքական ճգնաժամերի համատեքստում։ Իրականացվել է խառը մեթոդներով հետազոտություն՝ խմբային քննարկում-ուղեղների գրոհի, առցանց հարցման և ֆոկուս խմբային քննարկումների մեթոդների համադրմամբ։
Հետազոտության արդյունքներն արտացոլված են ամփոփիչ վերլուծական զեկույցում և հարցման արդյունքների ինտերակտիվ կայքէջում։ Դրանք հասանելի են ստորև։
Բոլոր հեղինակային իրավունքները պատկանում են հետազոտության հեղինակներին։
Հետազոտությունից կամ դրա առանձին մասերից օգտվելու դեպքում պարտադիր է պատշաճ կերպով հղում կատարելը։
Հղման նմուշ՝
ՍՈՑԻԵՍ փորձագիտական կենտրոն, ԴԱՏԱ գործընկերներ. (2021). Հայաստանյան ՔՀԿ-ները ճգնաժամային պայմաններում․ հետազոտության արդյունքներ. Երևան: «ԴԱՏԱ․ տվյալներ հաշվետու և թափանցիկ գործունեության համար» ծրագիր
Հայաստանյան ՔՀԿ-ները ճգնաժամային պայմաններում
հետազոտության ամփոփիչ վերլուծական զեկույց
Հայաստանյան ՔՀԿ-ները COVID-19 համավարակի պայմաններում
հարցման ինտերակտիվ արդյունքներ
Սույն հետազոտությունն իրականացվել է Ամերիկայի ժողովրդի աջակցությամբ` ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության միջոցով: Այստեղ արտահայտված տեսակետները և ներկայացված բովանդակությունը միմիայն դրանց հեղինակներինն են և պարտադիր չէ, որ արտահայտեն ԱՄՆ ՄԶԳ կամ ԱՄՆ կառավարության տեսակետները:

“Armenian CSOs in Conditions of Crisis” research has been conducted by SOCIES Expert Centre, in collaboration with the DATA partners in the framework of “Data for Accountable and Transparent Action (DATA)” program, funded by the USAID. The data collection took place in July-August and December 2020.
The research aimed at exploring the issues that the Armenian CSOs have faced in conditions of crisis, including the impact of healthcare and military-political crises on CSO activities and the advocacy processes in Armenia. A mixed method research has been conducted, combining the methods of group discussion-brainstorming, online survey and focus group discussions.
The research results are presented in an analytical report (in Armenian) and an interactive webpage with findings from the survey. Links to both are available at the end of this page.
All rights belong to the authors of the research.
When disseminating the research results, please, make sure to adequately cite the original.
Citation example:
SOCIES Expert Centre, DATA partners. (2021). Armenian CSOs in Conditions of Crisis: Research Findings. Yerevan. “Data for Accountable and Transparent Action (DATA)” program
Armenian CSOs in
Conditions of Crisis
analytical report (in Armenian)
Armenian CSOs in Conditions
of Covid-19 Pandemic
interactive survey results
This research is made possible by the generous support of the American People through the United States Agency for International Development (USAID). The contents of this research are the sole responsibility of SOCIES Expert Centre and do not necessarily reflect the views of USAID or the United States Government.